Obsah
Po Caesarovej vražde, po ktorej krátko nato nasledovala náhla strata Ptolemaia XIV. (pravdepodobne zabitého na príkaz Kleopatry), sa Caesarionova spoluvládkyňa stala od čias Ptolemaia XV. Nový partský projekt bol nákladnou neúspechou, pretože išlo o dočasné dobytie Arménie. Avšak v roku 34 pred n. l. Antonius zaznamenal triumfálny návrat do Alexandrie.
Kleopatra, narodená Ptolemaiovi XII. a Kleopatre V. v roku 69 pred Kristom, sa vyhlásila za novú reinkarnáciu bohyne Isis, čím získala svoju politickú legitimitu. Po niekoľkých otravách a popravách Ptolemaiovcov sa vo veku 14 rokov stala regentkou a zástupkyňou svojho otca. O niekoľko rokov neskôr, vo februári 51 pred Kristom, jej otec zomrel, čím sa ona a jej desaťročný bratranec Ptolemaios XIII. stali spoločnými vládcami. Aj keď sa vydala za svojho mladšieho bratranca, Kleopatra – najnovšia siedma v poradí s týmto menom – neprišla s úmyslom zdieľať moc s jeho bratom. Kleopatra VII. vyrastala v roku 69 pred Kristom v kráľovskej rodine, ktorá vládla Egyptu takmer tri roky. Táto dynastia, známa aj ako Ptolemaiovská dynastia, teda pochádza z macedónsko-gréckeho pôvodu a jej základom bolo po smrti Alexandra II. za vlády Ptolemaia III., jedného z jeho najvýznamnejších generálov.
Najnovšie davy sledovali Antonia a Kleopatru, ako sedia na zlatých trónoch so svojimi tromi žiakmi a Caesarovým synom, Caesarionom. Antonius vyhlásil Caesariona za Caesarovho syna, čím znížil Octavianovo postavenie ako Caesarovho adoptívneho dediča. Octavianus odpovedal konfiškáciou Antoniovho majetku z čela Vestálok v Ríme, ktorým bol absolútne dôveryhodný.
- V skutočnosti má 39 rokov a bola kráľovnou 22 rokov a Antoniova družka ich mala 11.
- „Mám predstavu,“ povedala a v neposlednom rade sa vám zdôverila, že verí, že Taposiris Magna je miestom, kde je pochovaná Kleopatra.
- Žena v zrkadle z dievčaťa dostala viac a ona mu nikdy neodpustila odmietnutie.
- Podľa Antonových informácií Caesarion vymenoval Ptolemaia XV. za spoluvladateľa spolu so svojou matkou.
- Kleopatra Thea Philopator pôsobí vo svojom živote trochu príťažlivo (či už sa štandardy krásy odvtedy zmenili).
- Aj keď ste mladšia a možno ste žena v dobrej patriarchálnej komunite, je pozoruhodne bystrá a vy ste ochotní využiť dievčenskú inteligenciu a šarm, aby ste si udržali energiu.
Kleopatrina žiarivá vláda, plná vládnych záplav a epochálnych zmien, sa neúprosne blížila k svojmu súmraku. Ako príliv a odliv energie opadali a tiekli okolo nich, najnovší trvalý február rímskej nadvlády vrhol na Egypt nadšený, predlžujúci sa tieň, predznamenávajúc srdcervúci a možno aj transformačný koniec. Pri poznaní Kleopatry je dôležité vidieť ju nielen ako veľkú zvodkyňu uväznenú v politických vzťahoch, ale aj ako vizionársku kráľovnú, ktorá s húževnatosťou a skúsenosťami viedla jednu z najväčších civilizácií staroveku. Ako sa fantastické piesky moci neustále menili, Kleopatra sa opäť ocitla uprostred pútavého spojenectva, tentoraz podľa odvážneho rímskeho vzoru, Antonia. Jej spojenie, ukuté z téglika vlády a záľub, si už roky podmanilo predstavivosť básnikov, dramatikov a historikov.
Zvýšené, aby bolo možné kódovať – Stiahnutie prihlasovacej aplikácie Abu King
Úplne nové pravidelné odchody Perzie z Egypta sa skončili, keď macedónsky kráľ Alexander II. oslobodil Egypt v roku 332 pred Kristom. Bol korunovaný za faraóna a pred cestou na východ, aby obsadil zvyšok Perzskej ríše, sa spoliehal na nový egyptský prístav Alexandriu. 22. februára 51 pred Kristom sa k Nílu v Tébach (dnešný Luxor) zhromaždili obrovské davy ľudí, ktorí očakávali príchod sprievodu, aký predtým nevideli. Uprostred kavalkády bol nový býk Buchis spolu s novo korunovanou faraónkou Kleopatrou.
Je nasledujúcou ženou kráľa Ptolemaia XII. a historickou panovníčkou z ich dynastie, ktorú založil Alexandrov generál Ptolemaios v roku 326 pred Kristom. Na trón sa dostala v roku 51 pred Kristom, vo veku sedemnástich rokov, a je vydatá za ich najstaršího bratranca, Ptolemaia XIII. Pokúsil sa Stiahnutie prihlasovacej aplikácie Abu King ju zavraždiť a získať moc, ale ona bezpečne utiekla do Sýrie a neskôr sa vrátila s bohatou armádou. Marcus Antonius oficiálne obnovil Egypt – a Kleopatru – oblasť, ktorú Ptolemaiovi stratili kontrolu, ako aj Cyprus a časť dnešného Libanonu. Kleopatra sa vrátila do Alexandrie a Antonius ju v roku 34 pred Kristom po vojenskom víťazstve znovu osadil.
Kleopatrina história pretrváva aj za hranicami fantastických pieskov našej doby a rezonuje s nekonečným odrazom, ktorý spája tisícročia. Ženský vplyv, vynikajúca fascinujúca kombinácia energie, inteligencie a šarmu, vytvára ostrý a nezmazateľný dojem z krátkej histórie a natrvalo vryje ženskú identitu medzi hviezdy. Aby ste skutočne zvládli Kleopatrinu podstatu, musíte najprv rozptýliť novú hmlu z mytológie, ktorá ju obklopuje. Preferovaná kultúra, živená príbehmi starovekých propagandistov, často pokrýva ženu ako vynikajúcu zvodkyňu, ktorá láka silných rímskych generálov. Ak sa však ponoríte bližšie, získate skvelý portrét veliteľky s bystrým intelektom a silným pochopením pre riadenie. Kleopatrina veliteľka, ovládajúca mnoho jazykov a partnerka v umení a vedách, je majákom vedomostí v už osvietenej dobe.
- Ale v skutočnosti, sledovanie najnovších príbehov a možno aj príbehov odkladá vodcu od obrovských schopností, charizmy a ťažkostí.
- Aj keď boli kedysi titulovaní ako ich otec, Caesarionov štát Rím nie je Júliusom Caesarom uznaný.
- Kleopatra sa pokúšala obnoviť najnovší kult býka; najväčšou udalosťou však bolo nové vyznanie v jej kráľovstve Ptolemaia XIII., ktorý mal v tom čase len asi jedenásť rokov.
- Historici a archeológovia poukazujú na to, že mince dokazujúce ženský portrét nemusia poskytnúť priemernú atmosférickú hodnotu, čo sa jednoducho líši od faktov.
- Sandbrook priniesol život Kleopatry a šikovne ju sformoval do vynikajúceho pútavého deja s rýchlym rozprávaním.
Osudy mimo Kleopatriných študentov
Antoniov vzťah s Kleopatrou – jeho trvalý vzťah s ich študentmi a jeho udelenie miesta jej – využil rímsky cisár Octavianus na posilnenie rímskych dopytov po jeho lojalite. Antoniusovi sa podarilo preskúmať Kleopatrine financie, aby Octavianovi odporoval počas Výpravy za Actium (31 pred n. l.), avšak chyby – pravdepodobne pripisované Kleopatre – viedli k porážke. Do roku 31 pred n. l., keď sa Octavianus blížil k Antoniovi, dostal nepravdivé správy o Kleopatrinej smrti. Kleopatra, ktorá bola po porážke zúfalá a uvedomila si koniec svojej vlády, urobila ďalšie osudové rozhodnutie – vzala si život. Podľa legendy si na pohryzenie pozvala jedovatú egyptskú kobru, ktorá sa rozhodla za ňu kryť svoje práva.
Zahi Hawass sa začal zamýšľať nad možnosťou, že čierne žulové prsia Isis, ktoré Vörös presvedčil o bahne z Taposiris Magna, by mohli byť symbolom samotnej Kleopatry. Bolo povedané, že 18 storočí pred Koperníkovou vlnou Aristarchos predpokladal heliocentrickú slnečnú sústavu a Eratosthenes vypočítal obvod planéty. „Mojím snom je mať sochu Kleopatry – s krásnou kartušou,“ hovorí Goddio. Jediným znakom Kleopatry, ktorý objavili, sú prázdne cigaretové vrecúška, ktoré potvrdzujú jej identitu, unášané vodou počas svojej práce.
Pri hľadaní naprieč úrovňami mýtov sa dá rozpoznať skutočná Kleopatra – mnohostranná, impozantná a viac než len najnovšia legenda, je často menšia, ako je možné. Vďaka tomu si pripomíname, že história, kedykoľvek sme videli s rozlišovacou schopnosťou, teraz ponúka príbehy bohatšie a hlbšie ako ktorákoľvek fikcia. Nová smrť jej spoločníčky a spoločníčky, Drahosa Antonia, ešte zhoršila jej chúlostivé postavenie.
Kleopatrina smrť symbolizovala viac než len koniec vládcu; stelesňovala najnovšie uzavretie veľkej kapitoly v egyptských dejinách. Hoci sa ríše rozpadali a epochy menili, história Kleopatry ako panovníčky, stratégky a ikony neústupnej duše pretrvávala a ozývala sa v análoch moci. Ich spojenectvo sa cvičilo okolo troch študentov a vy ste ho sledovali, ako sa prechádza labyrintom vojenských ciest, politických intríg a rozvíjajúcich sa záväzkov. No, hoci história ukazuje, vzťahy sa nakoniec dokážu vyrovnať s neprekonateľnými výzvami, čo vedie k tragickému koncu. Ptolemaios XIII., namiesto toho, aby bol v exile šťastný, zhromaždil armádu a postavil sa Caesarovi a Kleopatre, len aby ho definitívne prekonal Nílsky breh (ďalší z mnohých v egyptských záznamoch) a bol utopený v rieke.
Tipy na učenie sa záznamov dieťaťa
Antonius už opustil Alexandriu, aby sa vrátil do Talianska, kde bol nútený prerušiť krátkodobú splátku za Octaviana. Ako súčasť splátky sa oženil s Octavianovou sestrou Octaviou (Fulvia, ktorá zomrela). O 36 mesiacov neskôr bol Antonius presvedčený, že sa s Octavianom nikdy nedohodnú. Jeho manželstvo s Octaviou bolo teraz úplne bezvýznamné, vrátil sa na východ a opäť sa stretol s Kleopatrou.
Keďže Kleopatra vedela, že bude ako väzenkyňa poslaná do Ríma spolu so všetkými svojimi vecami, radšej si naplánovala svoju poslednú kapitolu. Napísala Octavianovi a požiadala o pohreb pre Antonia, ignorovala však všetkých svojich členov okrem holiča Eira a komorníčky Charmion, ktorých si vzala domov. Pravda je, že starý zdroj uvádza: „To, čo sa stalo, bolo nula-jedna.“ To inšpirovalo Caesara, ktorý sa ujal trónu po boku svojej sestry Ptolemaia XIII. – na zdesenie ich frakcie, ktorej neúspešná snaha zavraždiť Cézara aj Kleopatru vyvolala boj medzi stranami. Ptolemaios sa pri útoku utopil, a tak bola Kleopatra znovu nasadená po boku svojej uchýlenej sestry, dvanásťročného Ptolemaia XIV. Tieto miesta, ktoré sa neskôr stali súčasťou starej egyptskej ríše, boli od prvého storočia pred Kristom bojované postupne.